Wonderware InTouch Machine Edition

Embedded HMI software for smarter machines

About InTouch Machine Edition

InTouch Makine Sürümü, küçük bir kaplama alanı ve uygun maliyetli fiyatın en yüksek olduğu yerleşik ve OEM uygulamaları için özellikle tasarlanan isteğe uyarlanabilir bir HMI’dır. Kompakt kaplama alanı ve tam özellik dizisi; OEM’lerin, makine kurucularının ve son kullanıcıların herhangi bir sanayi için sezgisel, güvenilir ve yüksek derecede bakımı yapılabilir HMI uygulamalarını oluşturmalarını sağlar.

InTouch Makine Sürümünün kompakt kaplama alanı, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) için onu ideal bir HMI kılar. Küçük panel PC’lerinde, yerleşik cihaz ve makinelerde açılabilir ve çalıştırılabilir ve herhangi bir istemci kurulumu olmadan akıllı telefon ve tabletlerde uzak HMI erişimi sağlar.

InTouch Makine Sürümü, mevcut Wonderware HMI portföyünün doğal bir uzantısıdır ve daha önceden Wonderware System Platform’a veya Wonderware Historian’a sahip istemciler için harika bir tamamlayıcıdır. Otomasyon sistemlerine sıra ile bağlanmak için benzersiz işlevselliğe sahip yerleşik cihazları, yerel PC-tabanlı HMI’leri ve SCADA sistemlerini sağlar.

Key Value Drivers

 • Seamless integration of small footprint embedded devices to System Platform and Historian
 • Platform agnostic, so you can build an application once and deploy it on embedded Linux and VxWorks as well as embedded Microsoft OS desktop and server platforms
 • Native Web-browser visualization with zero client installation and administration

InTouch Machine Edition enhances the intelligence of embedded devices

OEMs, machine builders and end users can convert autonomous standalone machines by integrating and exposing machine data seamlessly into the supervisory HMI and historical archive systems, providing a broader understanding of the entire operation. No longer isolated, these scattered devices become integral to the overall automation system, even across multiple locations.

InTouch Machine Edition

Makineler için Wonderware HMI – Wonderware InTouch Makine Sürümü; akıllı makineler ve yerleşik işletim sistemlerini kullanan birçok düşük seviyeli cihazlar için OEM’lerin, panel kurucularının ve son kullanıcıların sezgisel, güvenilir ve yüksek derecede bakımı yapılabilir HMI uygulamalarını hızlı bir şekilde oluşturmalarını sağlar.

InTouch Makine Sürümü ve Platform entegrasyonu, IIoT çözümlerini sağlar

Nesnelerin İnternetinin ortaya çıkmasıyla beraber, sadece MRM veri alışverişi için kullanılan yerleşik cihaz sayısı artmayacak aynı zamanda cihaz içi birlikte çalışabilirlik, bulut-tabanlı sistemlerle veri alışverişinde bulunma yeteneği ve kullanıcı dostu uzak konfigürasyon ve bakım ihtiyacı dahil olmak üzere makine işlevselliği talebi de hızla artış gösterecektir.

InTouch Makine Sürümünü doğrudan cihazlarınıza kurarak yerleşik cihazlarınızdan makine verilerini açıp bu verileri kullanabilir ve mevcut System Platform’unuz yoluyla onları ifşa edebilir veya Wonderware Online InSight’ı kullanarak bir bulut-tabanlı historian uygulamasında arşivleyebilirsiniz. Sınırsız ölçeklenebilirliğin tadını çıkarın. . Enjoy limitless scalability.

InTouch Machine Edition Features

Unique software capabilities make it easy and cost effective for you to use InTouch Machine Edition to build smarter end-to-end automation systems.

Wonderware System Platform ile Makine Verilerini Entegrasyon Yoluyla Çalıştırmak

InTouch Makine Sürümü, Wonderware System Platform SCADA uygulamalarından yerleşik makine tabanlı küçük sistemlere kadar bir dizi görüş sağlar. Uzak makineler doğrudan System Platform’dan konfigüre edilebilir.

Makine durumu ve performansı OMAC PackML verileri ve OEE (Toplam Ekipman Verimliliği) standartlarına karşı izlenir. InTouch Makine Sürümü uygulamalarında uygulanan değişiklikler, otomatik olarak System Platform SCADA uygulamalarına güncellenir.

 • Çoklu tesiste yerleşik cihazlardan elde edilen verileri paylaşarak Wonderware Sistem Platform yatırımınızı geliştirir
 • Wonderware System Platform ve Wonderware Historian ve Wonderware Online ile yerel entegrasyon; kolay, çapraz site raporlama ve performans ölçümlerini kolaylaştırır
 • InTouch Makine Sürümüyle Yerel System Platform; mevcut System Platform lisanslamayı etkilemeden etiket değerleri ve alarm durumlarının toplanmasını ve tarihselleştirilmesini sağlar
 • • Sıralı mimari, birbirine bağlı cihazların hacminde dalgalanma talebinde bulunacak IIoT tabanlı uygulamaları kolaylaştırır
 • • System Platform’dan bağlı uzak düğümlere InTouch Makine Sürümü projelerini merkezi olarak konuşlandırma yeteneği

Depola ve Gönder Yeteneği sayesinde Wonderware Historian Entegrasyonu

Bir InTouch Makine Sürümü, bir veya çoklu sitelerde her bir makine için ortak bir düğümü göstererek Wonderware Historian ve Wonderware Online ile yerel olarak birleştirilir. Bu; makine sağlığı ve performans verilerinin uzaktan izlenmesini sağlar ve çapraz site performansı ölçü izleme ve raporlamayı kolaylaştırır. Yönetmeliklere uygunluk ve küçük bir cihazdan çoklu bir siteye veri depolama ve raporlama daha kolay olamazdı.

Verilere Excel veya Microsoft SQL Sunucu Analiz Hizmetleri gibi standart SQL Sunucu araçlarıyla erişilir. Depola ve gönder yeteneği, historian uygulamasına olana bağlantının kaybolması durumunda ve bağlantı tekrar online olduğunda bilgiyi historian’a göndermesi durumunda bilgileri yerel olarak korur. InTouch Makine Sürümü, aynı zamanda özel bir WAN bağlantısı veya uydu bağlantısıyla bir historian uygulamasıyla iletişime geçebilir.

The Right Touch

InTouch Makine Sürümü çok dokunuşlu arayüz, etkinleştirilmiş herhangi bir dokunmatik ekranlı cihaz için gelişimi sağlar. Zumlama ve gezdirme için pinch gibi bilindik dokunma hareketlerini kullanın.

Donanım Bağımsızlığı ve Açık Bağlanırlık

 • Bütün temel PLC’leri, sıcaklık kontrolörleri, hareket kontrolleri, çubuk kod/2D/RFID okuyucuları ve diğer birçok cihazı kapsayan 240’dan fazla iletişim protokolüne yerel sürücüler.
 • Herhangi bir SQL veri tabanına (Microsoft SQL, MySQL, Wonderware Historian) veya Microsoft Access veya Excel ve ERP/MES sistemlerine bağlantı.
 • Yerleşik Web Sunucusu, herhangi bir yerden ve herhangi bir zamanda makinenizden bağlantı kurmanıza olanak sağlar.
 • • Depola ve gönder yeteneklerini bilgileri yerel olarak kaydetmek için geliştirip (eğer historian uygulamasına olan bağlantı kaybolursa) ve bilgileri bağlantı yeniden kurulduğunda historian’a gönderin.

What’s New in
InTouch Machine Edition 2014 R2 Patch 3

 • New licenses for Microsoft Windows Desktop and Server Editions
  • Support  “Full Runtime” editions for Windows Desktop/Server operating system: Windows 7, 8, 10 and Windows Server 2008, 2012
 • Drivers
  • ADPRO: Automation Direct, with Tag Integration for PAC3000 and PAC2000
  • MQTT: for Internet of Things or “IoT”
  • ABCIP: Improvements for EthernetIP (Nested UDT and UDT with Arrays)
  • SITIA: Support for SIEMENS TIA (Tag Integration and native communication driver for S7-1500 PLC), except for CEView and IoTView
 • Enhanced Data Input for Studio Mobile Access Thin Clients
  • Support for the mobile device’s language
  • Consistent with the native virtual keyboard provided  by the mobile device’s operating system
  • Support for both numeric and alphanumeric input
 • Integration with Wonderware Online InSight
  • Map InTouch Machine Edition Tags to different Wonderware Online InSight Tags (in the Cloud)
 • System Platform ITMEViewApp Object Integration
  • Manage InTouch Machine Edition applications from the ArchestrA IDE and centralized Galaxy Repository.
  • Easily and naturally integrate and synchronize tag values, and alarm status from InTouch Machine Edition runtime stations with System Platform.

InTouch Machine Edition
Technical Specifications

InTouch Machine Edition includes support for group and user accounts, e-signatures, and traceability, as well as standard LDAP Servers. Find out more below.

System Requirements
Development environment supports:
 • Microsoft® Windows® 7, 8, 10 and Windows Server 2008 R2 and 2012 
Runtime platform supports:
 • Embedded Standard: Microsoft Windows 7 Standard Embedded 
 • Embedded Compact: Windows Embedded Compact 
 • IoTView: Linux & VxWorks
 • Full Runtime: Windows 7, 8, 10 and Windows Server 2008 R2, 2012 
Multi-Language
Develop your application in one of many development languages, including English, Portuguese, German, French, Russian, Chinese, and Spanish, or use translation tools to switch the runtime to any language, even beyond the languages supported by the development environment. InTouch Machine Edition 2014 offers automatic font replacement based on the language selected.
Standards
Take advantage of common industry standards to develop applications that are compatible with any format. TCP/ IP, ActiveX, OPC (client and server), OPC UA (client), ADO/ODBC, COM/DCOM, OLE, XML, SOAP, and HTML are supported.
Native PLC/Controller Tag Integration
Improves efficiency when designing and maintaining applications. Evolving list of data sources supported, including:  Siemens S7-1500, PLC RSLogix 5000 Family (Rockwell), Allen-Bradley PLC5, SLC500 (Rockwell), TwinCAT (Beckhoff), CodeSys (3S), AutomationDirect Koyo (AD), AutomationDirect PAC 3000 (AD), Schneider Unity Modbus (Schneider Electric).
Thin Clients

Thin Clients allow users to interact with the graphical interface of the applications (screens) from stations where the runtime components do not need to be installed/stored (product, project/application, nor license).

 • Web Thin Client - Web Browser based (Internet Explorer only)
 • Secure Viewer Thin Client - Executable Program (.EXE)
 • Studio Mobile Access (SMA)  -  HTML5 Web Browser agnostic
Security
InTouch Machine Edition includes support for group and user accounts, e-signatures, and traceability, as well as standard LDAP Servers. Integrate your project to the Active Directory (Users and Groups).
Alarm Notification Support
Remote alarm notification – get alarm notifications on mobile phones and devices by email; real-time information on alarms, process values, and other events. InTouch Machine Edition Embedded Standard supports SSL encryption allowing the use of 3rd party providers such as Gmail. 
Scripting
Two powerful scripting languages are supported; built-in native functions and standard VBScript. Take advantage of widely  available resources for VBScript. Both the native scripting language and VBScript can be used simultaneously to give you the functionality you need, even from thin clients.  Script debugging tools for the native VBScript editor include break-points, and a variable watch list to improve scripting productivity. 
ActiveX
Use 3rd party controls to enhance your project. InTouch Machine Edition is a container for ActiveX controls, allowing you to add functionality such as browsers, media players, charting, live streaming from cameras, and other ActiveX.
Recipes
Save time and maintain consistency by automating part parameters or production quantities with flexible recipe management tools, including the ability to save and retrieve data in the standard and flexible XML format.
Events
InTouch Machine Edition offers traceability for operator initiated actions or internal system activities. Log events such as security system changes (user logon or off), screen open/ close, recipe/report operations, system warnings, and any tag value changes, including custom messages.
Reports
Create clear, concise reports in plain text, XML, HTML, and CSV or integrate with Microsoft Office programs such as Excel. Get the data you need, in the format you need it, to make informed decisions, fast.