Wonderware Enterprise Integrator

A plant-to-enterprise integration solution that means faster time to value, higher sustainability and lower total cost of ownership

Wonderware Enterprise Integrator

İmalat Yürütme Sistemlerinin İşletme Kaynak Planlama sistemleri veya diğer uygulamalarla entegrasyonu, imalat tesisi işlemleri için kritik bir misyon haline gelmiştir. Çevik, kısa süreli üretim planlaması ve esnek güncelleme planlarını sağlar. Aynı zamanda gerçek zamanlı üretim cevaplarıyla işletme uygulamalarını güncelleyerek tedarik zinciri görünürlüğünü ve karar desteğini geliştirir.

Nedir?

Wonderware Enterprise Integrator, iki veya daha fazla işletme veya tesis uygulaması arasında ileti aktarıcısı ve otomatik veri senkronizasyonu sağlar. İşletme ve imalat sistemlerinin tamamlayıcı, gevşekçe bağlı ancak yüksek derecede güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayan ticari ve kullanıma hazır bir yazılımdır.

Entegrasyon yetenekleri; XML mesajlarını, düz dosyaları ve Wonderware uygulamalarının ötesine geçen veri tabanı sorgularını içerir ve tek bir çözümde ERP veya diğer işletme ve kurumsal sistemleriyle çoklu tesis uygulamalarının entegrasyonuna olanak sağlar.

İsteğe uyarlanmış kod eklentileriyle genişletilebilirlik, Wonderware Enterprise Integrator’ı herhangi bir yazılım sistemine eklemek ve çok mekanlı entegrasyon senaryolarında çoklu örnekleri standardize etmek için mevcuttur.

Wonderware Enterprise Integrator

Information integration features include high data integrity, flexible message delivery and native integration with Wonderware MES. Users will also enjoy comprehensive message history, store & forward capability, extensibility to custom data transformation management, a Web-based interface and advanced access management.

 • Exchange

  Mediates and guarantees information exchange between systems

 • Teslim

  Veri alışverişi için XML mesajları, Dosya Bırakma, Microsoft İleti Kuyruğu (MSMQ) ve SQL sorguları dahil esnek ileti teslimi yetenekleri

 • Entegre etme

  Wonderware MES yazılım veri tabanlarına yerel entegrasyon ve MES iş ve vardiya bitimlerinin takip edilmesi.

What’s New with Wonderware Enterprise Integrator

Wonderware Enterprise Integrator 2014 R2 includes interface improvements plus enhancements to both standard and professional editions.

Enterprise Integrator Standard Edition features improved messaging and tighter mapping to Wonderware MES. Enterprise Integrator Professional Edition, also includes ability to use reusable code plug-ins for extended connectivity.

Native integration to Wonderware MES Software Tables

Wonderware Enterprise Integrator now incorporates Wonderware MES Supply Chain Connector functionality to read, write, update or delete data from/in tables of the MES Database, using text files or external database tables. File or query data can be mapped to MES database table parameters using the configuration options as part of the web-based user interface.

Scalable offering

Wonderware Enterprise Integrator 2014 R2, Standard Edition provides the Wonderware Enterprise Integrator message exchange and message transformation functionality with message logging, storage and retry capabilities for the out of the box supported message location types (files, query, MSMQ, MES tables, etc).

Updated User interface

Wonderware Enterprise Integrator 2014 R2 provides a common user interface and user experience in line with other Wonderware applications and tools.

Wonderware Enterprise Integrator Technical Specifications

Wonderware Enterprise Integrator runs on Windows Server and uses Microsoft SQL as its database.

Operating System
 • Windows Server 2008
 • Windows Server 2008 R2
 • Windows Server 2012 R2
Database Technology
 • Microsoft SQL 2014
 • Microsoft SQL 2012
 • Microsoft SQL 2008