Wonderware Intelligence
The Power of Data in Context

Wonderware Intelligence software connects multiple plant and enterprise data sources simultaneously, to reveal how disparate industrial operations affect each other.

The Wonderware Intelligence Solution

Bireysel olarak alındığında, veri kaynakları genellikle son kullanıcılara değerli bilgiler sağlar.

Ancak, veri kaynakları bir bütün olarak sanayi işlemlerini kapsayan tek ve güvenilir bir veri setinde birleştirildiğinde, görselleştirme araçlarının işletme değeri büyür.

Wonderware operasyonel zeka yazılımı, hepsi olup ancak görünmez olacak ilişkileri açıklayarak tesisten elde edilen verileri birleştirir. Büyük Verileri yönetilebilir küçük birimlere biçimlendirir böylelikle endüstriyel ekipler bir fark yaratmak için yeterli bir zamanda en önemli olan ölçümlere karşı performansı izleyebilirler.

Discover What Drives Plant Performance

Bring the edge for improved operational decision making and unlock the hidden value in industrial data.

Olurluk İncelemesi

Wonderware Intelligence; tesis, çoklu tesis veya altyapı performansını geliştirme konusunda önemli olan hesapları sürekli olarak hesaplar.

Bu durum; gerçeğe yakın zamanlı çözünürlükle işletme amaçlarına daha sıkı bağlılık sağlar. Planlama, uygulama, istihdam ve ekipman davranışının kalite, performans, malzeme ve enerji tüketimi gibi kilit strateji değişkenleri üzerindeki etkisini daha iyi anlamanıza olanak sağlar.

Bu güçlü çözüm, tesis yeri ve işletme çözümleri, mevcut uygulamalarınızın dağıtılmış verilerinde saklı ilgili işletme bağlamını çözme konusundaki yatırımda gelirinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Daha fazla saydamlık için ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve içgörüyü gerçek maliyet ve işlemlerinizden elde edilen kar katkılarına ekler.

Herkes aynı ölçüde

Herkesin kilit ölçülerine zamanında erişmesini sağlamak çok önemlidir, ancak ölçümler operasyonel stratejilere göre hizalanmadıkça insanlar farklı amaçlarla çalışabilirler. Wonderware Intelligence; eyleme geçirilebilir, okuması ve anlaması kolay bilgileri sağlayarak gerçek işlem işbirliği sağlar ve tesisinizdeki farklı operasyonel rollere göre geliştirilmiştir. Uzman ve standart kullanıcıların işlemlerinizde mevcut olan özel süreç bilgilerinden yararlanmalarına olanak sağlar.

Çoklu Tesis ve İşletme Veri Kaynaklarını eş zamanlı olarak Bağlama

Wonderware Intelligence yazılımı, çoklu tesis ve işletme veri kaynaklarını farklı endüstriyel işlemlerin birbirlerini nasıl etkilediğini göstermek amacıyla eş zamanlı olarak bağlar. Araçları; Ana Performans Göstergeleri (KPI’lar) bağlamında verilerin büyük miktarı arasındaki bu ilişkileri biçimlendirir. Güçlü yazılım daha sonra gerçeğe yakın zamanlı olarak ölçümlerdeki değişimleri hesaplar ve gösterir. Kullanıcı dostu bir mantıksal analiz gösterge panelleri, kullanıcıların gelişimi izlemelerine ve sonuçları ağlar, Web tarayıcıları veya mobil cihazlar yoluyla herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde paylaşmalarına yardımcı olur.

Üretim ve İşlem Verilerinden Stratejik anlam Çıkarma

Wonderware Intelligence’in organize veri modellemesi olmadan bu kadar veriden anlam çıkarma zordur, verilerin olmaması durumunda ise anlam çıkarma imkansızdır. Intelligence modellemeyle; ERP sistemlerinin, veri ambarlarının ve işletme zeka araçlarının üretim veya işletme verilerinden stratejik anlam çıkarmaları gereken işletme gerçeğinin tek bir versiyonunu elde edersiniz.

Intelligence Architecture

Wonderware Intelligence is comprised of two key parts: a server and its clients.

The Wonderware Intelligence Server provides the core intelligence functionality. Users interact through a development environment to configure the information model and through clients which provide self-service reporting and analytics on desktop computers and mobile devices.

Intelligence Server

The Intelligence Server – is the heart of the product by providing data acquisition, aggregation, contextualization and organizing data from multiple sources into a single, business-friendly information model. Time-slicing is a unique capability of Intelligence that relates time-series data from process historians with events such as batches, shifts, equipment states etc. enabling calculations and analysis that would otherwise be difficult and error-prone. Intelligence also includes pre-defined models for data sources such as Wonderware MES, InBatch and Alarms empowering end-users with dashboards in a matter of minutes. The Intelligence Server is scalable - from a single site/single server to multiple servers for hosting data from multiple sites. 

Analytics Client

Wonderware Intelligence comes integrated with Tableau Software, which has been positioned by industry analyst Gartner as a Leader in the BI (Business Intelligence) Magic Quadrant since 2013. Tableau Software is a user-friendly analytics and visualization tool, allowing end users from the plant floor to corporate level to explore and analyze Intelligence data, view KPI’s and create charts and dashboards. This self-reliant approach reduces significantly the need for IT services to create reports and dashboards, empowering users to immediately access the information they need. 

Wonderware Intelligence Features

Wonderware Intelligence reveals hidden information from your plant data sources by assembling and organizing them into a single information model for easy reporting, analysis and visualization.

 • Verilerinizi paraya çevirme

  Kullanımı kolay konfigürasyon araçları; ayrı veri kaynaklarından maliyet, üretim, kalite, enerji, malzeme tüketimi ve diğer ölçüm tanımlamalarına yardımcı olur. Wonderware Intelligence’in güçlü dönüştürme motoru, bu ölçümleri doğru zamanda hesaplar ve sunum, planlama ve veri depolama yazılımıyla söz konusu ölçümleri kullanılır kılar.

 • Verilerin her yerden birleştirilmesi

  Wonderware veya üçüncü taraf uygulamalarından elde edilen verileri harmanlar. Tamamen uygun ve işletme genelini kapsayan bir görüntüleme için Wonderware System Platform ve MES, ERP, LIMS veya PDM’inizin gücünden faydalanır.

 • Tetikte olma

  Sezgisel ve akıllı gösterge panelleri yoluyla üretim, malzeme tüketimi, kalite, enerji kullanımı veya diğer ölçümleri izler. Daha kolay ve etkili bir şekilde görür, düzeltir, geliştirir veya bakım yapar. Herkesi oyunda tutar.

Sanayi ve İşlevler arası Operasyonel Zeka

Wonderware Intelligence yazılımını herhangi bir endüstride – gıda ve yiyecek, birincil metal, kimyasallar, petrol ve gaz, enerji veya altyapıda kullanır. Bu; sadece büyük bir işletme imalatı konusunda bir zeka çözümü değildir – aynı zamanda elektrik üretimi, ulaşım, tedarik zinciri ve görsel olarak tüm diğer endüstriyel işlemlerde uygulanabilir. Verileri nerede yakalarsanız, Wonderware Intelligence size bu verilerden anlam çıkarmanız konusunda yardımcı olabilir.

Intelligence faaliyette

Intelligence Standart İstemcileri, kullanıcıların aynı etkileşimle ve Mantıksal analiz İstemcisi olarak detaylı yeteneklerle içeriği kişiselleştirmesine olanak sağlayarak sık kullanılan tarayıcıda yayınlanan gösterge panellerine erişimi görüntülemeye olanak sağlar. Yüksek performanslı veri yönetimi, endüstriyel Büyük Verilerle ele alırken bile hızlı yanıt sürelerini temim eder. Birçok web tarayıcısı ve mobil tablet cihazları için destek, herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde Intelligence gösterge panellerini görüntülemeye olanak sağlar.

What's New with Wonderware Intelligence

Reverse backfill, Big Data handling improvements, stored procedures support and event-driven updates of the data store top the list of new features of Wonderware Intelligence.

  • Reverse backfill provides immediate value after deployment by computing the most current data first, and the oldest data last. Consequently, users can start analyzing current and most recent information while the system continuously replenishes the data store with historical information.
  • Big Data handling improvements, including optimized and robust transformations of data, improving performance and response times.
  • Support for Microsoft SQL Server stored procedures as a data source for dimensions and measures.

  • Support for measure custom queries filtering data at the source for each time slice being calculated.
  • Upgraded Tableau software provides direct access to underlying Intelligence data from MES, alarms and other sources.
  • New pre-defined models and dashboards for MES.
  • REST-based API that allows programmatic refresh of dimensions and measures, thus reducing the need for fast scheduled periodic refresh and minimizing the impact on the source system.

Wonderware Intelligence
Technical Specifications

Special adapters enable you to enjoy the analytical benefits of Wonderware Intelligence with your Wonderware Historian, Wonderware eDNA, Microsoft SQL Server, Oracle, OSIsoft PI databases or text files. A toolkit is also available to build custom data adapters.

Data adapters
 • Wonderware Historian 
 • Wonderware eDNA
 • Microsoft SQL Server 
 • Oracle data 
 • Text File (CSV format)
 • OSIsoft PI Server Native (requires OSI PI Data Access option - SDK)
 • OSIsoft PI Server OLEDB (requires OSI PI Data Access with PI OLEDB provider)
 • A toolkit is available to build additional data adapters
Operating Systems for Intelligence Server
 • Windows Server 2008 R2 Standard and Enterprise Edition (64-bit)
 • Windows Server 2012 Standard and Datacenter (64-bit)
 • Windows Server 2012 R2 Standard and Datacenter (64-bit)

The English version of the Wonderware Intelligence Server software also runs on the following non-English operating systems:

 • French
 • German
 • Japanese
 • Simplified Chinese  
Microsoft SQL Server Support, Standard and Enterprise Editions
 • 2008 R2  (32- and 64-bit)
 • 2012 (64-bit)
 • 2014 (64-bit)
Supported Virtualization platforms:
 • Microsoft® Hyper-V™ 
 • VMware vSphere 5.x
Operating Systems for Intelligence Analytics Client:
 • Microsoft Windows Vista SP2 or newer (both 32- and 64-bit)
 • Microsoft Server 2008 R2 or newer
Language support for Intelligence Clients:
 • English
 • French
 • German
 • Spanish
 • Brazilian Portuguese
 • Japanese
 • Korean
 • Simplified Chinese
×